MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

BMW R 1200 GS ADV: Nechceš, nech být

Test

Jedni ho milují, druzí nenávidí, třetí na něj nemají, a tak ho buď milují, nebo nenávidí. BMW R 1200 GS Adventure.

Časně nad ránem mě probouzí zvuk boxeru projíždějícího pod okny. Jsme ubytovaní hned u hlavní silnice, jiný pokoj jsme v době konání srazu v Gapě už nedostali. Slyším, jak se zvuk přibližuje a vzápětí zase vzdaluje – zůstává jen to tiché bublání v mé hlavě. Zavírám oči a ještě chvilku sním o cestách, které třeba jednou a dost možná nikdy nepodniknu. Pokud boxer dokáže vyvolat vůbec nějaké emoce, je to touha po daleké cestě. Ta touha je pro přežití stereotypu mnohdy důležitější než cesta samotná. Můj dědek R 100 GS si tuhle cestu do Alp rozhodně zasloužil. V záplavě nových testovacích motocyklů mi věčně smutní pod zaprášeným prostěradlem v garáži, do jeho sedla se dostanu většinou až po sezoně. Nebo při příležitosti, jako je tato. O jeho prodeji jsem ale nikdy neuvažoval. Hledal jsem ho dlouho a vím, proč jsem ho chtěl – a nebyla to otázka ceny. Zoufale jsem totiž nechtěl mít v garáži něco takového, jako je R 1200 GS Adventure. Proč vlastně, když je ta motorka tak dobrá?

Nesmysl na výběr

Milion tlačítek, milion možností nastavení, milion ukazatelů všeho. Elektronika, kam oko dohlédne, pro milovníka moderních technologií doslova ráj. Pro vývojáře rovněž. Elektronika je levná, inženýrům se s ní dobře pracuje, funguje, pokud se náhodou něco nepokazí… Pro mě katastrofa. Chci sednout a jet, nesnáším pročítání návodů a nastavování v garáži na sucho. Chci cítit silný, nezáludný motor, jasnou odezvu na plynu, efektivitu v každém detailu – byť třeba i odfláknutém, i takové na biku za půl milionu najdeme. Snesu špatně nalakované plasty i levné obrobky, hlavně když budou fungovat a něco vydrží. Tomu rozumím, elektronice ne.

Berlínský dobrodruh je ale takový, jací jej jeho zákazníci dnes chtějí. Není lehké uspokojit jejich vnitřní touhy, ale Adventure se to očividně daří. Lidé tyhle vychytávky prostě milují. Není důležité, zda jejich potenciálu opravdu využijí, důležitý je ten pocit, že jej využít mohou. Jak? Vyrazit třeba o víkendu na otočku na Stelvio (jak jsme to učinili my), aniž by pocítili únavu, dovolené máme přece málo. Rychlé přesuny po německé dálnici ve dvou 160 km/h plus? Šetříme čas. Výkon 125 koní krocený elektronickými pomocníky? Chceme být dobrými jezdci, ale už si neuděláme čas na to se jimi stát. GSA reflektuje naši rychle tepající dobu také životností některých svých součástek. Heslo kardan nebo převodovka: jsou sice lehké a bezúdržbové, ale stačí si přečíst dlouhodobý test našich kolegů z Motorradu (viz MC 7/2015) a rychle ztratíte iluzi o tom, že zrovna tyto díly byly konstruovány na věčné časy. Tak se dnes už ani motocykly nestaví. Žádný velkosériový výrobce takový bike nepostaví (snad až na Royal Enfield s opravdu širokou zákaznickou základnou), taková investice by se mu nevrátila. A navíc: podle marketingových studií lidé dnes netouží vlastnit jednu věc po celý život, prý je to nemoderní. Prý chceme pohyb, změnu, dynamiku. A především: rychlost. Ta mi na dědkovi rozhodně chybí.

Seznam kapitol

Efektivně

Viděno touto optikou dává GSA smysl a jeho prodeje na všech kontinentech mluví jasnou řečí. Se svými 272 kilogramy s plnou nádrží je to sice už takový malý tank, ale díky promyšlené geometrii, nízkému těžišti nově kapalinou chlazeného boxeru a již zmíněné elektronice se vodí zcela suverénně i po alpských vlásenkách. Přesnost v rychlých zatáčkách a brutální dynamika mají jiné jméno, KTM Super Adventure. To je opravdu cestovní enduro schopné zatápět v zatáčkách superbikům, ne  GSA. Devízou BMW jsou lehkost a agilita – což při jeho mamutích rozměrech leckoho překvapí. Navíc: po vypnutí všech asistentů a příplatkových „endurorežimů“ dokáže driftovat zatáčkami s tvrdým šotolinovým podkladem téměř stejně jistě jako KTM, byť mu do její svižnosti mnohé chybí. Na rozdíl od ní vás ale na dálnici bude rozmazlovat prostorem pro posádku vozu vyšší střední třídy, stabilitou i v rychlostech kolem 200 km/h a dokonalostí ochrany proti větru a dešti.

Neznáme motocykl, který by dokázal fungovat ve všech režimech tak komfortně jako toto BMW. To platí také o zmiňovaných šotolinách. Se zdvihy 210/220 mm jsou pro GSA opravdu lehkou potravou. V rozmazlování se mu blíží snad jen až příliš nevýrazná Super Ténéré a možná až příliš výrazné Stelvio. Schopnostmi v terénu jej (nepočítáme-li ultimátní 1190 R) překonává jen zmiňované Super Adventure, které je tu přesnější a jistější. Ano, GSA stojí cirka půl milionu. Osobní auto ve srovnatelné kategorii bude stát cirka o milion více. Tímto srovnáním nechceme říct, že to je levný motocykl, ale naznačujeme, že jde o úhel pohledu, z jakého pořízení motocyklu posuzujeme a na jaké příčce v našich prioritách jej vnímáme.

Seznam kapitol

Jistě pane

Brzdí opravdu skvěle (čtyřpístková Bremba dokáží spolu s ABS od Bosche zázraky). Navíc bez ponořování přídě, což sice snižuje možnost čtení povrchu pod předním kolem i jistotu dávkování brzdného účinku, ale ke GS to už tak nějak patří. Kritizovat to jako nešvar by bylo neseriózní. Podvozek Sachs dokáže plnit nároky běžného uživatele – pro použití v terénu bychom rozhodně uvítali silnější zadní pružinu. Systém elektronického nastavení podvozku patří bezesporu k velkým přínosům uživatelskému komfortu, zkušenosti servismanů však hovoří jasnou řečí – pokud jej oželíte, eliminujete jednu z častých a drahých závad. Spotřeba se v našem testu pohybovala kolem 5,5 l/100 km, to je při dosahovaných výkonech téměř z říše snů a spolu s 30litrovou nádrží naznačuje dojezd blížící se k 600 kilometrům. Na rozdíl od konkurence ale v sedle GSA nebudete mít potřebu (pokud tedy nebudete mít zrovna onu potřebu) dělat přestávky, dáte to na jeden zátah a bez přemáhání.

BMW tradičně skvěle svítí, spolu s postranními reflektory dokáže udělat z temné noci den a to se nejen při dojezdech může hodit. Sedlo je sice uloženo ve výšce 910 mm (jde snížit na 880 mm), což může nahánět s avizovanou hmotností menším postavám opodstatněnou hrůzu, ale jde jenom o zvyk a trénink rovnováhy, zvyknete si. Výše položené sedlo naopak uleví našim kloubním náhradám, úhel zalomení kolen je i při mých 178 cm velmi komfortní. A to nemluvíme o vyhřívaných sedlech a rukojetích a… nekonečně dlouhé řadě větších či menších malicherností, které si můžete dokoupit. Možností individualizace už v showroomu je malým dobrodružstvím. A před každou cestou vlastně také: co nás opravdu štvalo, je fakt, že si před jízdou musíte většinu z již navolených jízdních režimů naklikat znovu.

Seznam kapitol

Volba na dálku

Jezdíte hodně, často, daleko a některé z vašich jízd po Evropě mohou být i cestami služebními? Pak nemusíte hledat dál, GSA vám dá komfort, suverenitu, bezpečnost, nízkou spotřebu a servisní zázemí takřka ve všech koutech tohoto světa. Faktury za opravy si dáte do nákladů a po třech letech bike odepíšete a stále jej ještě velmi dobře prodáte. Pak jste ten správný majitel. Ani cestovní šestiválcové GT či sesterské dvouválcové RT vám nedá více. Anebo sníte o dobrodružství a získali jste dojem, že k němu potřebujete nejen tento motocykl, ale ještě spoustu drahých „adventure“ doplňků? I když se nakonec nevydáte nikam dále než do Alp nebo na Slapy, protože musíte vydělávat peníze, jste ten správný majitel – udělal jste si radost a to je přece to nejdůležitější.

BMW dokázalo kolem brandu GS, potažmo GSA vytvořit kult, který jednu skupinu jezdců přitahuje a tu druhou naplňuje nekonečnou averzí. Ať už nyní patříte do kterékoli skupiny, zkuste se nad emoce povznést. Nenechte se zmást, GSA patří všemu výše řečenému navzdory skutečně k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete koupit. Pod jednou jedinou podmínkou: musíte být nebo alespoň chtít být jako on – super rychlý, super efektivní, super moderní a nechtít jednu věc na celý život. A jsme u toho, proč v mé garáži stojí starý žlutočerný dvouventil. Já takový prostě být neumím. I když bych občas chtěl.

Seznam kapitol

Verdikt

Dobrodružný vodník má sice své mouchy, jako každý jiný stroj, nicméně zůstává stále tím suverénně nejkomfortnějším cesťákem, který si dnes můžeme pořídit. Ostatní to umí sice rychleji, ale žádný s takovým nadhledem jako GSA. Pokud ho budete opravdu používat, bude vám dávat smysl.

Seznam kapitol

Celkové hodnocení

4.5
Cena základního modelu 426 600,- Kč
Cena testovaného modelu 550 389,- Kč

Nahoru

Komentáře

Motokatalog
BMW R 1200 GS Adventure (2015)
Technické informace:
Objem motoru 1170 cm3
Výkon 92 kW při 7750 ot/min
Točivý moment 125 Nm při 6500 ot/min
Galerie Podrobné info
Motokatalog
BMW R 1200 GS Adventure (2014)
Technické informace:
Objem motoru 1170 cm3
Výkon 92 kW při 7750 ot/min
Točivý moment 125 Nm při 6500 ot/min
Galerie Podrobné info
Motokatalog
BMW R 1200 GS Adventure (2013)
Technické informace:
Objem motoru 1170 cm3
Výkon 81 kW při 7750 ot/min
Točivý moment 120 Nm při 6000 ot/min
Galerie Podrobné info
Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: