MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Enduro sezona: Z domova do Evropy a světa

Představení

Hodně kluků miluje prohánět se na enduro motocyklech, je to zábava a adrenalin a hodně kluků také využívá příležitosti vyzkoušet si bezlicenční hobby soutěže. Ti odvážnější a zkušenější potom vyrazí na domácí šampionáty. Seriály MČR a PČR enduro a Cross Country jsou už rozjeté.

 Galerie 
Enduro sezona


Možná ještě důležitější, než vyjmenovat, jak se komu dařilo na začátku sezóny, by bylo dobré seznámit se s tím, jak jsou letos oba domácí seriály uspořádány. Ne každý soutěžák má sice rád Cross Country s hromadným startem na uzavřeném okruhu, ale každopádně jde o možnost poměřit si společně síly a zatrénovat si. Vloni podobný pohárový seriál připravili pořadatelé ITP Essox Cupu a předností rozhodně bylo široké startovní pole. U toho všechno začíná. Proto je potřeba pochválit dohodu mezi AČR a těmito pořadateli, že společně připraví letošní oficiální mistrovství. A také, že AČR konečně přistoupil na myšlenku, že vedle velkého šampionátu licenčních A jezdců, přeboru s B licencí a soutěže dvojic s C licencí, si to spolu oficiálně rozdají také bezlicenční hobby jezdci a čtyřkolkáři. Protože by mistrovských soutěží Cross Country bylo přece jen v tomto roce v kalendáři až příliš, jsou vedle MČR navíc přidané ještě samostatné přeborové soutěže. A pojede se tím pádem i ve chvílích, kdy reprezentace míří jinam, třeba i za oceán do Mexika.

 Galerie Enduro sezona

 Galerie Enduro sezona Galerie Enduro sezona Galerie Enduro sezona


Ostatní mistrovští jezdci ale přesto dostanou příležitost zasoutěžit si alespoň doma v přeborech. A právě v téhle masovosti a množství (v seriálu je naplánováno 11 podniků) je možná nejlepší naděje současného domácího endura). První soutěž MČR se konala v Bělé pod Bezdězem a počasí z ní udělalo doslova peklo. V absolutním pořadí MČR zvítězil Víťa Kuklík (Enduro 3), přestože musel dohánět velkou ztrátu, když se v první zatáčce zdržel pádem jezdců před sebou. Druhý skončil motokrosař Petr Bartoš, který jezdil dlouho na čele, ale protože musel s menší nádrží zajet vícekrát tankovat, o první místo nakonec přišel. Proti loňsku stálo na startu i větší množství zajímavých jezdeckých jmen, vedle bratří Kuklíků například také bratři Gottvaldové, Milan Engel a další.


 Galerie Enduro sezona


MČR a PČR Enduro
zase vypuklo v Orlové českou specialitou loňského roku, totiž tzv. endurosprintem. To se jezdí pořád dokola na jednom testu a nikam se nepřejíždí, tudíž jsou menší nároky na povolení a přípravu. Když se všechno povede, mohl by mít letošní seriál MČR a PČR Enduro celkem pět podniků, další jsou naplánovány od července do října a mělo by už jít jen o klasické enduro, když ochránci přírody dovolí. Kdo si vzpomíná na poslední dva roky endurosprintů a zákazů pořádání podniků, musí se zákonitě radovat. Ovšem teprve další průběh roku ukáže, zda se předsevzetí pořadatelů naplní podle kalendáře. V Orlové na sebe upozornil vítězstvím v absolutním pořadí David Čadek, který letos startuje ve třídě E3 s dvoudobou třístovkou. Tím pádem je jasné že si připsal plný počet bodů i ve své třídě. Vítězem obou soutěží třídy E2 se stal Víťa Kuklík, v absolutním pořadí druhý a třetí. Své umístění v jednotlivých dnech si vyměnil s vítězem tříd E1 a Junior, Milanem Engelem, našim nejspíš nejnadějnějším juniorem současnosti.


 Galerie Enduro sezona


Do světa letos zatím zamířili dva jezdci týmu KBS Unhošť, právě Milan Engel (V juniorské kategorii bodoval ve Španělsku i Portugalsku a je průběžně devatenáctý) a Jakub Horák (bodoval v obou odjetých podnicích ve třídě E1 a je průběžně patnáctý). Největší nadějí je ale motokrosař Michal Kadleček v tovární stáji italské TM. První výsledky ukazují, že by se během roku mohl ve své třídě E3 zabydlet někde kolem první pětky, což je opravdu mimořádné. Zatím se po dvou podnicích ve Španělsku a Portugalsku drží na osmý, ale kromě Knighta a Nambotina jsou všichni porazitelní, jak už to v jednotlivých testech Michal dokazuje nyní. Na čtvrtého Oriola Menu  mu schází 16 bodů.
Další jezdci, jako například David Čadek nebo Víťa a Martin Kuklíkové se chystají na seriál ME, který začíná v květnu. A protože se jeden podnik MS pojede stejně jako vloni v okolí slovenského Půchova, doufejme, že se na něm objeví i další naši.  


 Galerie Enduro sezona


V listopadu se chystá Šestidenní v Mexiku a zatím není jasné, kdo z domácích jezdců bude na startu. Loňský vítěz klubové soutěže Haruda RAC Sedlčany zatím velice váhá, zda by nebylo lepší ušetřit peníze na další ročníky do Finska a Německa, vloni druhý Motoklub Jiřetín by určitě chtěl postavit jedno až dvě družstva (nescházeli ostatně ani na Novém Zélandu, kde v klubové soutěži zvítězili a v Chile) a uvažuje se také znovu o Juniorském týmu, jako vloni v Portugalsku. Zbývá jen maličkost, sehnat dostatek peněz. Na reprezentaci ve Světové trofeji si nejspíš budeme muset počkat, až se ISDE vrátí zpátky do Evropy. Bez zkušeností z MS se však žádné zázraky čekat nedají.     


 AKCE Erzberg Galerie Enduro sezona Galerie Enduro sezonaNahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: