MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Hra skončila: Odvážný polský custom přijíždí

Technika

25.11.2016

V Polsku byl představen unikátní Hard Rock Cafe Racer, který vytvořila polská firma Game Over Cycles pro Hard Rock Cafe Kraków. Custom vznikl na bázi modelu Harley-Davidson Sportster 883 a spojuje v sobě svět motocyklů se světem hudby.

S ohledem na místo, kde bude stroj stát (Hard Rock Cafe Kraków) vytvořil tým Game Over Cycles, který je známý svými netypickými nápady, motocykl, jehož jednotlivé části vypadají jako hudební nástroje a zařízení a současně jsou plně funkčními prvky konstrukce. Mezi ty můžeme počítat třeba zadní kyvku, která imituje hmatník kytary, skříň baterie ve tvaru zesilovače a kryt cívek ve tvaru kytary obsahující sací mechanismus, ve kterém je páka na tremolo (sytič karburátoru).

Zakladatel a majitel GOC Stanisław Myszkowski vysvětluje genezi konceptu motocyklu takto: „Hard Rock Cafe Racer je tematický motocykl. Znamená to, že  jeho konstrukce se skládá z prvků představujících dané téma, v tomto případě hudební nástroje, které zároveň tvoří nedílnou součást funkčnosti motocyklu, který však nadále zůstává vozidlem, sloužícím k přemisťování. Snažíme se, aby každý náš tematický motocykl vyjadřoval filozofii naší firmy, spočívající v důsledném promyšlení konceptu a přesném technickém provedení konstrukce tak, aby byly oba tyto aspekty propojeny. V konstrukci tohoto Cafe Racera, jehož výběr také není náhodný, protože název druhu motocyklu navazuje na název Hard Rock Cafe, není důležitá pouze přítomnost hudebních prvků, ale i způsob jejich provedení a umístění na konkrétním místě konstrukce. Nápad a technické provedení musí tvořit logický celek jak ve funkčnosti, tak i vzhledu. To vyžaduje kreativitu a použití netypických řešení, které jsou v tomto projektu společným dílem všech členů týmu GOC”.

Syntéza konceptu s technickým provedením se objevuje v mnoha prvcích konstrukce. Konstruktéři z GOC vyvedli řadicí páku ve tvaru ramene na gramofon, protože stejně jako na adaptéru lze měnit skladby nebo zrychlovat a zpomalovat přehrávání desky, tak i na motocyklu lze pomocí tohoto konstrukčního prvku měnit rychlost pohybu vozidla. Podobně kola, jako rotační prvek motocyklu, představují vinylovou desku. Ani vytvoření výfukové soustavy s regulací zvuku, která vypadá jako saxofon, není jen vizuálním zákrokem. Tento mechanismus pomocí soustavy ručně ovládaných otvorů umožňuje modifikaci zvuku motoru podobně jako u dechových nástrojů. Vzduchový filtr zase připomíná klasický mikrofon.

Odkazy na svět hudby jsou přítomny i v ostatních prvcích motocyklu. Kožené sedadlo obsahuje vyražené noty refrénu písničky „Highway to hell” skupiny AC/DC. Unikátnost stroje se projevuje i v aspektech, které jsou na první pohled neviditelné. Grafika a lakování motocyklu jsou obvykle prvkem, který jako první přitahuje zrak – originalita lakování Hard Rock Cafe Raceru provedeného firmou Aerograf spočívá v tom, že díky nestandardnímu použití laku s pórovitou texturou lakování umocňuje nejen optické, ale i dotykové vjemy. Textura probouzí v divákovi chuť sáhnout si na motocykl a dotknout se jeho struktury. Navíc je zde i logo HRC a pinstriping vyvedeno za použití plátků zlata.

Motocykl je vyroben na objednávku Hard Rock Cafe, čili místa, na kterém můžete nejen poslouchat hudbu, ale dát si i kávu nebo drink. Vzhledem k tomu obsahuje konstrukce stroje rovněž prvky vztahující se k „barovému” aspektu místa. Rychloměr a ukazatel tlaku oleje imitují ukazatele tlaku espresso kávovaru a kryt palivové nádrže zase vypadá a funguje jako uzávěr placatky.Game Over Cycles (GOC) je polská firma založená v roce 2012, která vyrábí motocykly typu custom. Pracovní tým GOC, který působí v podkarpatské obci Lisie Jamy, je známý tvorbou originálních strojů, jako je Behemoth Bike, čili custom motocykl inspirovaný a vytvořený ve spolupráci s polskou i světovou ikonou metalové hudby - skupinou Behemoth nebo The Recidivist - první potetovaný motocykl na světě. Konstrukce GOC získávaly ocenění na nejvýznamnějších soutěžích v motocyklové branži. Firma již získala osm trofejí na akcích European Bike Week (EBW), z toho čtyřikrát prestižní ocenění publika "Peoples Choice Award". EBW, každoročně organizovaný v rakouské obci Faaker-See, je největším motocyklovým festivalem v Evropě a jedním z největších motocyklových akcí na světě. Podle údajů organizátorů se v roce 2016 na EBW zúčastnilo přes 120 000 lidí a 70 000 motocyklů.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: