MC 4/17 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Nová KTM 1290 Super Adventure
BMW R 1200 R po 50 000 km
Triumph Bonneville Bobber

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Hra skončila: Odvážný polský custom přijíždí

Technika

25.11.2016

V Polsku byl představen unikátní Hard Rock Cafe Racer, který vytvořila polská firma Game Over Cycles pro Hard Rock Cafe Kraków. Custom vznikl na bázi modelu Harley-Davidson Sportster 883 a spojuje v sobě svět motocyklů se světem hudby.

S ohledem na místo, kde bude stroj stát (Hard Rock Cafe Kraków) vytvořil tým Game Over Cycles, který je známý svými netypickými nápady, motocykl, jehož jednotlivé části vypadají jako hudební nástroje a zařízení a současně jsou plně funkčními prvky konstrukce. Mezi ty můžeme počítat třeba zadní kyvku, která imituje hmatník kytary, skříň baterie ve tvaru zesilovače a kryt cívek ve tvaru kytary obsahující sací mechanismus, ve kterém je páka na tremolo (sytič karburátoru).

Zakladatel a majitel GOC Stanisław Myszkowski vysvětluje genezi konceptu motocyklu takto: „Hard Rock Cafe Racer je tematický motocykl. Znamená to, že  jeho konstrukce se skládá z prvků představujících dané téma, v tomto případě hudební nástroje, které zároveň tvoří nedílnou součást funkčnosti motocyklu, který však nadále zůstává vozidlem, sloužícím k přemisťování. Snažíme se, aby každý náš tematický motocykl vyjadřoval filozofii naší firmy, spočívající v důsledném promyšlení konceptu a přesném technickém provedení konstrukce tak, aby byly oba tyto aspekty propojeny. V konstrukci tohoto Cafe Racera, jehož výběr také není náhodný, protože název druhu motocyklu navazuje na název Hard Rock Cafe, není důležitá pouze přítomnost hudebních prvků, ale i způsob jejich provedení a umístění na konkrétním místě konstrukce. Nápad a technické provedení musí tvořit logický celek jak ve funkčnosti, tak i vzhledu. To vyžaduje kreativitu a použití netypických řešení, které jsou v tomto projektu společným dílem všech členů týmu GOC”.

Syntéza konceptu s technickým provedením se objevuje v mnoha prvcích konstrukce. Konstruktéři z GOC vyvedli řadicí páku ve tvaru ramene na gramofon, protože stejně jako na adaptéru lze měnit skladby nebo zrychlovat a zpomalovat přehrávání desky, tak i na motocyklu lze pomocí tohoto konstrukčního prvku měnit rychlost pohybu vozidla. Podobně kola, jako rotační prvek motocyklu, představují vinylovou desku. Ani vytvoření výfukové soustavy s regulací zvuku, která vypadá jako saxofon, není jen vizuálním zákrokem. Tento mechanismus pomocí soustavy ručně ovládaných otvorů umožňuje modifikaci zvuku motoru podobně jako u dechových nástrojů. Vzduchový filtr zase připomíná klasický mikrofon.

Odkazy na svět hudby jsou přítomny i v ostatních prvcích motocyklu. Kožené sedadlo obsahuje vyražené noty refrénu písničky „Highway to hell” skupiny AC/DC. Unikátnost stroje se projevuje i v aspektech, které jsou na první pohled neviditelné. Grafika a lakování motocyklu jsou obvykle prvkem, který jako první přitahuje zrak – originalita lakování Hard Rock Cafe Raceru provedeného firmou Aerograf spočívá v tom, že díky nestandardnímu použití laku s pórovitou texturou lakování umocňuje nejen optické, ale i dotykové vjemy. Textura probouzí v divákovi chuť sáhnout si na motocykl a dotknout se jeho struktury. Navíc je zde i logo HRC a pinstriping vyvedeno za použití plátků zlata.

Motocykl je vyroben na objednávku Hard Rock Cafe, čili místa, na kterém můžete nejen poslouchat hudbu, ale dát si i kávu nebo drink. Vzhledem k tomu obsahuje konstrukce stroje rovněž prvky vztahující se k „barovému” aspektu místa. Rychloměr a ukazatel tlaku oleje imitují ukazatele tlaku espresso kávovaru a kryt palivové nádrže zase vypadá a funguje jako uzávěr placatky.Game Over Cycles (GOC) je polská firma založená v roce 2012, která vyrábí motocykly typu custom. Pracovní tým GOC, který působí v podkarpatské obci Lisie Jamy, je známý tvorbou originálních strojů, jako je Behemoth Bike, čili custom motocykl inspirovaný a vytvořený ve spolupráci s polskou i světovou ikonou metalové hudby - skupinou Behemoth nebo The Recidivist - první potetovaný motocykl na světě. Konstrukce GOC získávaly ocenění na nejvýznamnějších soutěžích v motocyklové branži. Firma již získala osm trofejí na akcích European Bike Week (EBW), z toho čtyřikrát prestižní ocenění publika "Peoples Choice Award". EBW, každoročně organizovaný v rakouské obci Faaker-See, je největším motocyklovým festivalem v Evropě a jedním z největších motocyklových akcí na světě. Podle údajů organizátorů se v roce 2016 na EBW zúčastnilo přes 120 000 lidí a 70 000 motocyklů.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Český snowboard světu vládne! Ta nejlepší párty na závěr sezony světových pohárů se rozjela jistě ve…

Častá trasa českých dovolenkářů nás nechala ověřit kvality dvou cestovních etalonů. Pod koly Japonce…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: