Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
MC 11/16 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
40 let: Africa Twin vs. GS
Okruh: Aprilia Tuono Factory
Jawa kolem světa II

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Podívejte se do zákulisí přenosů MotoGP

Technika

20.12.2015

Pro většinu z nás je to obvykle jediný způsob, jak vůbec vidět Rossiho nebo Marqueze v akci – u televizní obrazovky nebo monitoru počítače. Jak to ale vypadá v zákulisí sportovních přenosů pod značkou MotoGP?

Jeden závod trvá obvykle něco přes hodinu, za tím se ale skrývá týmová práce, kdy více 200 lidí intenzivně pracuje na tom, abyste se u závodů bavili. A viděli vše, co je důležité. Centrem rozhodování a tv-přenosů je návěs, kde sídlí režie přenosů. Čtrnáct lidí tu přímo řídí to, co vidíme na obrazovkách. Osm z nich se věnuje jenom opakovaným záběrům, dva mají na starosti infografiky o aktuálním pořadí a časech, další se věnuje záběrům z on-boardových kamer. Samozřejmě jsou tu také dva členové týmu, kteří se věnují sociálním médiím.

Všichni jsou nicméně podřízeni hlavnímu dirigentovi celého televizního cirkusu. Tím je Sergi Sendra, který u obrovského ovládacího pultu s nekonečným počtem tlačítek a knoflíků řídí výslednou podobu přenosů. Tedy to, co, v jakém pořadí a kdy se na obrazovce objeví.

K tomu všemu má Sergi a jeho tým k dispozici obrovské technické zázemí – každý závodní víkend běží 140 až 150 kamer (podle okruhu) a např. na okruhu v Aragonii je jich jen 23 kolem trati. V důležitých zatáčkách jsou umístěny kamery dvě, kdy jedna snímá vedoucího jezdce, druhá jeho pronásledovatele. Další kamery jsou umístěny v obrubnících, najdeme je i v safety-carech, vrtulníku pro letecké záběry a samozřejmě nechybí ani vysokorychlostní kamery snímající až 2000 snímků za sekundu.

Samostatnou kapitolou jsou pak kamery na závodních strojích, těch je ve všech třech třídách každý víkend v provozu zhruba stovka. Přitom je poměrně zajímavé, že umístění kamer není vytvářeno ex post, ale myslí se na něj už při základní konstrukci stroje. Kamery jsou prostě jejich nedílnou součástí. Na každém MotoGP biku najdeme kamery tři (vpředu, vzadu dole, vzadu nahoře). U předních jezdců se pak doplňují kamery snímající řídítka, řadičku nebo jezdcovu hlavu.

Není proto divu, že sportovní přenosy MotoGP patří u odborné veřejnost k těm nejoceňovanějším. Vždy tomu tak ale nebylo. Do roku 1992 se kupříkladu o přenosy z každého závodu staraly domácí štáby a místní komentátoři. Přenosy tak tu a tam bývaly zmatečné a jejich kvalita byla opravdu různorodá. Dnes má vše na starosti jeden tým, takže všech jeho 200 členů zajišťuje televizní přenosy ze všech závodů. Nezbývá, než se těšit na příští sezonu. První závod roku 2016 začíná 20. března. Sergiův tým bude při tom.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Vybudoval jedno z nejvlivnějších designových studií v Evropě a mnozí o něm říkají, že koncern KTM…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: