MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Matěj Česák: Škola je trochu problém

Rozhovor

02.04.2014

Matěje Česáka jsme vám na stránkách našeho časopisu představovali už před drahnými lety, tehdy s freestylem vlastně začínal a nejen na naší scéně byl tak trochu zjevením.

Chodit už sice uměl, ale pořád to byl malý capart – tehdy jsem hodně pochyboval, zda u tohoto sportu vydrží. Dneska je mu 14 let, chystá se na střední školu a pravidelně se účastní světových freestylových show. My jsme se s ním potkali na letošních „gladiatorských hrách“.

Matěji, jak to, že ses k freestyle motokrosu dostal tak brzo? Vždyť tento rok teprve končíš povinnou školní docházku.
Brzo, myslíš? V pěti letech jsem začínal jezdit motokros. Servis motorek nám tehdy dělal Petr Pilát starší, táta dneska už nejen u nás známého FMX jezdce Petra Piláta. Časem, když Petr viděl, že mě baví skákat více než jezdit, nabídnul nám, že můžeme společně s Petrem trénovat. Začalo to malou, asi šestimetrovou lavičkou, kde jsem v osmi letech začal skákat a pouštět řídítka… Hned mě to strašně chytlo, a tak jsme pomalu začali skákat z rampy. Ze začátku kvůli bezpečnosti na malou vzdálenost a ještě jsme udělali takové malé lešení mezi rampou a dopadem – kdyby to náhodou nevyšlo. Takže za mou závislost na FMX může doslova Petr Pilát.

Jak zvládáš sport při škole? Přece jen ti bylo nedávno patnáct, normální kluci chodí do školy a ty si létáš na motorce po světě.
Na to se mě radši ani neptej. Škola je jeden velkej problém. Hodně se svým sportem cestuju po světě a ještě potřebuju často trénovat, takže na učení moc času opravdu není. Na mé škole bohužel není možný individuální plán, a tak musím školu dohánět, jak to jen jde. Učitelé mají celkem trpělivost, ale občas se na mě hodně zlobí… Třeba loni jsem si dost špatně zlomil nohu v kotníku, naštěstí na prázdniny, ale stejně jsem dva měsíce zameškal a ještě teď chodím po rehabilitacích… To bylo úplně na prdlačku…

Dokážeš si teď představit, že by ses freestylem živil, když tě to učení moc nebaví?
Určitě ano. Záleží ale, jestli budu dost dobrej jezdec, abych se tím, co mě baví, mohl i živit. I proto chci najít nějakou střední školu se zaměřením na sport a uvidíme, jak vše půjde. Musím na sobě pořád makat.

Jak vlastně trénuješ?
Mám pocit, že trénuju skoro pořád. Když počasí a škola dovolí, jezdíme trénovat dvakrát i třikrát týdně. Objíždíme různé FMX parky tady v Čechách, jako jsou třeba Čerčany u Petra Piláta, Hustopeče u Petra Kuchaře nebo Benešov u Libora Podmola. Trénink probíhá tak, že většinou společně skáčeme a užíváme si to…

To je prostě freestyle a jeho pohodová atmosféra. Jaká je tady u nás parta, berou tě starší kluci?
Parta v FMX je fakt super! Myslím, že mě kluci berou dobře, aspoň to tak cítím… Mám v FMX spoustu kamarádů, jak u nás, tak v zahraničí, a tak pořádáme společné trénování a je to fajn. Kluci mi rádi poradí a pomůžou, když potřebuju, takže paráda, žádnou řevnivost necítím. Asi to bude taky tím, že jsem o hodně mladší, tak mě spíš chrání a tlačí dopředu.

To je milý. Člověk má pak větší chuť se do toho pořádně opřít, když cítí, že ho ostatní berou, viď? Jakou techniku jezdíš a jaké máš na biku vychytávky?
To je jednoduchá otázka, od začátku jsem věrný KTM. Momentálně mám KTM 150 SX, což je skvělá dospělácká motorka, na které už můžu skákat velké skoky s ostatními jezdci. Jako každý jezdec FMX mám i já motorku různě upravenou: mám třeba tvrdší tlumiče, nízké sedlo, vyřezané plasty a různá držadla a tak. Ono to přichází s trikama, podle nich pak motorku různě upravuju.


Jasně, rozumím, řešíš to, až když potřebuješ tu danou vychytávku kvůli triku. Matěji, co považuješ teď, ve svých 15 letech, za svůj největší úspěch?
Můj největší úspěch byl asi titul vicemistra ČR v MX v kubatuře do 50 cm3 a potom je to možnost účastnit se tak prestižních akcí, jako je třeba u nás show „Gladiator games“, na Slovensku zase mají „Sony Xperia Freestyle X-Night“. Už jsem jezdil taky na velké celosvětové show „Masters of Dirt“, to bylo pro mě asi nejvíc. Na závody v FMX musím ještě pár let počkat kvůli věku, a tak mám čas pořádně potrénovat…

Poslední otázka: Na co se v příští sezoně těšíš nejvíc?
V sezoně 2014 se moc těším na všechny akce, které pojedu. Také bych chtěl hodně trénovat a naučit se spoustu nových triků. Konkrétně nic nemám, hlavně být zdravý a moct jezdit.

Chtěl bys někomu něco vzkázat?
Tak hlavně ať vám čtenáři časopisu Motocykl zůstanou nadále věrní a potom musím moc poděkovat za podporu jak mojí rodině, tak mým sponzorům a partnerům. Bez nich by to dělat opravdu nešlo – moc vám všem děkuju!

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: