MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Lidé z padoku: Marc Marquez

Rozhovor

25.02.2014

Přišel, viděl, zvítězil. Takový byl rok 2013 pro Marca Marqueze, který coby nováček MotoGP dokázal zvítězit v královské kategorii silničního motosportu. Tovární jezdec týmu Repsol Honda shrnul sezonu v následujícím rozhovoru.

Vůbec nejmladšímu mistru světa kategorie MotoGP, který na tomto postu vystřídal Freddieho Spencera a zárověn od roku 1978 prvnímu pilotovi, kterému se podařilo uzmout titul hned v jeho premiérovém roce v MotoGP  (poslední, komu se to padařilo byl Kenny Roberts) jsme položili pár otázek:

Jaké byly tvé myšlenky v pondělí poté, co jsi oslavil titul v MotoGP?
Měli jsme party, malou, nic velkého, protože další den byly plánované testy. Ležel jsem v posteli a uvědomoval si, že je to moje první noc jako mistra světa, ale nakonec jsem si uvědomil, že je to stále stejné. Moc se toho nezměnilo.

Jaký je to pocit, vidět se na titulních stránkách domácích i zahraničních novin?
Je impozantní vidět, jak hojné je tu mezinárodní pokrytí médií. Také jsem přes Twitter  obdržel od dalších sportovců a celebrit mnoho zpráv, po kterých mi doslova naskočila husí kůže. Možná jsem si ani neuvědomil, jak obrovské je být mistrem světa v MotoGP.

Je nějaká zpráva, která zvlášť vynikala?
Ty od členů rodiny a přátel, kteří stále stáli za mnou, kteří mi fandili a posílali zprávy neustále, to bylo nejosobnější. Oceňuji ale každý kompliment, který jsem dostal.

Mluvil jsi s Nakamotem, než jsi vyrazil na trať?
Před závodem se mnou vážně hovořil – málokdy spolu mluvíme tak vážně – a řekl mi, „prosím, používej dnes hlavu“. Říkal jsem si, že když mi to říká šéf, tak to bude z nějakého důvodu. (směje se)

Kdo byl překvapen nejvíce? Ty, rodiče, bratr, prarodiče, přátelé?
Je těžké to takto říci, ale myslím, že nejméně překvapený jsem byl já, protože jsem se vždy snažil jezdit co nejlépe a být neustále nohama na zemi. Když to náhodou neudělám, pak ti okolo mne mají svolení, aby se přesvědčili, že stojím nohama na zemi.

Tvá matka prohlásila, že by sis měl doma uklidit pokoj, uděláš to?
Ano, mám uklízet a stlát si… ale jen ve svém pokoji. Když máme oběd na stole, tak nádobí uklízí můj bratr Alex. Vždy jsme to tak měli rozdělené.

Co jsi řekl svým rodičům, kteří pro tebe udělali tak mnoho, po zisku titulu v MotoGP?
Hodně jsem jim poděkoval. Jezdec může být dobrý, ale pokud nemá tým a rodinu, která okolo něj vytváří dobrou atmosféru, pak je vše velmi obtížné. Je téměř nemožné vyhrát titul nebo se stát dobrým profesionálním jezdcem.

Po velkém úspěchu v první sezoně MotoGP se zdá, že ses již naučil vše. Myslíš si to taky?
Je vždy hodně věcí, co se musíš naučit, někdy doslova za pochodu. Logicky je dané, že když začínáš, tak toho musíš absorbovat co nejvíce, ale stále je co se učit. Dani a Jorge získávají vědomosti každou sezonu, to znamená, že je bude stále těžší porážet.

Myslíš si, že tvůj příchod do MotoGP znamená začátek nové fáze nebo střídání stráží?
Vyhráli jsme titul, ale začátek nové éry znamená víc než jen jednoho jezdce. Letos jsem přišel já, nyní to je Pol Espargaro a Scott Redding. Vždy mladé talenty postupují výše, a když dorazí, tak chtějí ukázat své umění a udělat si jméno. Věk je relativní pojem. I tehdy, když přišli Dani a Jorge, okamžitě zajeli několik skvělých závodů. Je těžké říci, že začíná nová éra. Oni jsou ještě mladí.

Jaký byl poslední test pro sezonu 2014?
Myslím, že celkové hodnocení je velmi pozitivní. Byli jsme schopni dobře pracovat a získat dobré nastavení. V úterý jsme pracovali na dvou prototypech a ty se ukázaly být velmi odlišné, takže ve středu jsme se zaměřili již pouze na ten lepší z nich. Otestovali jsme různé konfigurace a různé nastavení elektroniky. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci, protože jsme zjistili několik věcí, které dokážeme zlepšit. Máme základ, který použijeme při testu v Sepangu. Jsem si jistý, že nám HRC dodá další dobré aktualizace.

V pondělí po Grand Prix Valencie jsi dostal dárek, když se tvoji staří mechanici objevili v týmovém oblečení Repsol Honda…
Ano, jsem nadšený, že nyní mohu mít stejný tým lidí, který jsem okolo sebe měl až do této sezony. Někteří z nich se mnou pracují od doby, kdy mi bylo jedenáct. Chtěl bych za to poděkovat týmu Repsol Honda. Nyní musíme ukázat, že jsme společně dobrý tým.

Co říkáš na první dny jejich práce?
Bylo vidět, že jsou hodně nervózní, více než obvykle. Byl jsem velmi opatrný, protože i oni měli hodně práce s učením. Od prvního k druhému dni testování se ale hodně zlepšili. V zimě poletí do Japonska, kde se budou intenzivně učit pracovat na motorce. Jako každý dobrý mechanik na ní budou schopni pracovat se zavřenýma očima.

Jak je to dlouho, co jsi naposledy navštívil nějaký zábavní park?
Už je to hodně dlouho. Dříve jsem každé léto nejméně dvakrát utekl někam do akvaparku a tam si to užíval.

Je pravda, že se ti nelíbí moře?
Chodím do moře tak málo, jak jen mohu. (směje se) Pokud tam půjde holka a já ji mám doprovodit, tak tam samozřejmě vlezu.

Ale jezdil jsi na vodních lyžích…
Ano, ale snažil jsem se, abych nespadl. Když jsem spadl, tak jsem byl zpět na vodním skútru dříve než kdokoliv jiný.

Už ses rozhodl, jak budeš trávit dovolenou?
Nepřemýšlel jsem o tom, ale musím si najít čas na pořádný odpočinek.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: