MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Casey Stoner

Reportáže

06.09.2012

Aktuálně patří mezi nejlepší motocyklové závodníky planety, je v nejlepších letech a v nejsilnější formě, přesto se Australan Casey Stoner rozhodl ukončit kariéru.

 Ostatní Casey Stoner   Ostatní Casey Stoner   Ostatní Casey Stoner

Zázračné dítě
Bylo mu deset měsíců a ještě neuměl chodit, ale již poprvé seděl na motocyklu. Za dalších osm měsíců podstoupil léčbu puchýřů na dlaních od řídítek motocyklu. Když mu byly čtyři roky, absolvoval svůj první závod malých motocyklů. Ještě mu nebylo ani 14 let a již se stal druhým nejúspěšnějším jezdcem historie domácího šampionátu dirt tracku, když se mu podařilo získat 41 titulů své země, ke kterým přidal dalších více než 70 regionálních titulů. Tehdy jezdil během jednoho víkendu až pět kategorií.
Jednou, to mu bylo dvanáct, jel australský šampionát na dlouhé dráze. Nastoupil do svých pěti kategorií se sedmi různými motocykly. Bylo to během jediného víkendu neuvěřitelných 35 závodů. Ušatý Casey jich dokázal 32 vyhrát a získat tím všech pět titulů, které se ten víkend rozdávaly. Casey chtěl od útlého věku následovat své idoly Wayna Gardnera a Micka Doohana, chtěl se stát úspěšným motocyklovým závodníkem té nejprestižnější světové kategorie.

 Ostatní Casey Stoner


Existuje jediná cesta – odlet do Evropy
„Věděl jsem, že chceme závodit na silnici, ale v Austrálii se legálně může až od 16 let. Rozhodli jsme se proto odcestovat do Evropy, o které jsme si zjistili, že v Británii bude moci Casey jezdit již o dva roky dříve,“ vzpomíná na životní rozhodnutí Caseyho otec Colin Stoner.
Rodina Stonerových se tedy odstěhovala do Velké Británie, kde jejich syn začal závodit. Jeho talent byl tak velký, že již po prvním závodě dokázal přitáhnout několik významných sponzorů, kteří mu zajistili kvalitní materiál, s nímž triumfoval v English 125cc Aprilia Championshipu. Na konci roku udělal Colin Stoner další velmi důležité rozhodnutí, které jeho synovi změnilo život – pojedeme španělský mistrák! Na závěr sezony tedy Casey nastoupil ke dvěma posledním závodům ve Španělsku a předvedl takový potenciál, že od Alberta Puiga dostal ihned smlouvu na rok 2001 do jeho Telefonica Movistar Teamu, za který odjel následující rok kompletní španělský šampionát GP125, ale i nastoupil s divokou kartou do dvou závodů Grand Prix. Výsledkem byly nejen první body, ale i permanentní smlouva pro sezonu 2002.

 Ostatní Casey Stoner

Přichází světová scéna
Všichni však očekávali Stonera v nejnižší třídě, ale Casey se překvapivě objevil v kategorii čtvrtlitrů. „V lednu jsme odjeli s týmem k testování na okruh Jerez de la Frontera a tam jsem viděl Caseyho poprvé. Všechny nás tehdy ohromil,“ vzpomíná Lucio Cecchinello, který ve svém týmu nasadil Australana do šampionátu GP250. Přestože se Caseymu na silnější motorku nechtělo, dokázal v sezoně zúročit svůj potenciál a nakonec se radovat z celkového 12. místa. Výsledek dobrý, ale on chce jezdit „dvacky“, a snad i proto se v dalším roce představuje v nejslabší třídě. Jako díky za tento přestup dává Cecchinellovi čtyři pódia, ale i premiérové vítězství v Grand Prix.

 Ostatní Casey Stoner

Přetahovaná továren
Už to není pouze otec Colin, kdo věří, že má zázračné dítě. O Caseyho se začínají zajímat samotní bossové z továrních týmů. Nakonec vyhrávají Rakušané a Casey se již jako osmnáctiletý stěhuje ke KTM. Pro oranžové získává jejich vůbec první vítězství, ale i několik dalších pódiových výsledků. V tu chvíli „chytá laso“ od Aprilie a vrací se do čtvrtlitrů. V roce 2005 bojuje s Danim Pedrosou o světový titul, a přestože dokáže získat deset pódií a vyhrát pět závodů, musí se nakonec spokojit s druhou pozicí. Jenže Cecchinello moc dobře ví, že má v Caseym pořádný drahokam, a rozhoduje se proto nasadit ho mezi elitu. Caseymu je dvacet let a plní si svůj sen, stává se pilotem té nejprestižnější motocyklové kategorie na této planetě – MotoGP.

Mistrem světa MotoGP
Hned v úvodní sezoně mezi jezdci MotoGP Casey potvrzuje své kvality a končí na celkovém osmém místě, když poráží takové jezdce, jako jsou například Hopkins, Vermeulen, Elias, ale i tehdy tovární jezdec Ducati Sete Gibernau, což dává italskému výrobci impulz k angažování Stonera do svého týmu.
Pokud v dětství měl otec Colin zásadní úlohu v důležitých rozhodnutích, tak rozhodnutí opustit Cecchinella a přijmout nabídku Ducati můžeme označit doslova jako životní. Hned první závod pro spojení Ducati-Stoner znamená vítězství a po sezoně, ve které si toto spojení dojelo celkem pro 14 pódií včetně deseti vítězství, přichází vůbec první titul mistra světa pro Stonera i Ducati ve třídě MotoGP.
Casey Stoner zůstává u Ducati čtyři roky, během kterých si připisuje 42 pódií, přičemž 23 z nich je za vítězství v závodě. Na konci roku 2010 však přichází oznámení o přestupu. Stoner se stěhuje k Hondě a manažeři z HRC se připravují na dlouhá léta pódiových „žní“.

 Ostatní Casey Stoner

Podruhé šampionem
S Hondou Stoner prožívá návrat ztracené motivace. Až nyní se ukazuje, jak dokonalý stroj je model RC212V. V sezoně 2011 Stoner vyhrává deset závodů, což je stejný počet jako při premiérové sezoně u Ducati, a není tedy překvapení, že i výsledek sezony je stejný. Casey Stoner se stává podruhé v kariéře mistrem světa. Jenže místo toho, aby po skončení sezony přemýšlel o tom, jak bude dále vyhrávat, začíná přemýšlet o konci kariéry. Je mu teprve 26, ale blížící se narození dítěte změní jeho myšlení. Ještě první závody v letošním roce nedává na sobě nic znát, ale při tiskové konferenci před GP Francie doslova šokuje svět – oznamuje konec aktivní kariéry!

Sbohem MotoGP
Casey se v loňském roce několikrát vyjádřil na adresu promotéra šampionátu kritickými slovy. Několikrát otevřeně označil kroky Dorny jako špatné. Nikdy například nepřijal projekt CRT a několikrát naznačil, že pokud toto má být budoucnost MotoGP, pak tato budoucnost bude bez něj. My dnes již víme, že od slov k činům neměl Casey daleko.
„Po dlouhém uvažování a mnoha hodinách mluvení se svou rodinou a manželkou jsem se rozhodl po skončení této sezony odejít, v roce 2013 již nebudu závodit,“ říkal Stoner před šokovanými novináři. „Po tolika letech, co jsem se dostával tam, kde jsem, po tom všem, co jsme museli já a moje rodina za ty roky obětovat, jsem se dostal do bodu, kdy vidím, jak se tento sport hodně změnil. Změnil se do té míry, že mě přestal bavit. Již pro to nemám vášeň, proto je nejlepší odejít. Samozřejmě existuje mnoho věcí, které mě nezklamaly, které jsem miloval, ale bohužel celkově to jde špatným směrem. Dál v tom nebudu pokračovat. Bylo by hezké, kdybych mohl říci, že zůstanu ještě jeden rok, ale kde by to pak skončilo? Proto jsme se rozhodli vše ukončit nyní.“


 Ostatní Casey StonerCasey Stoner (16. října 1985 v Kurri Kurri, AUS)

2001 Grand Prix 125 – 29. místo
2002 Grand Prix 250 – 12. místo
2003 Grand Prix 125 – 8. místo
2004 Grand Prix 125 – 5. místo
2005 Grand Prix 250 – 2. místo
2006 Grand Prix MotoGP – 8. místo
2007 Grand Prix MotoGP – 1. místo
2008 Grand Prix MotoGP – 2. místo
2009 Grand Prix MotoGP – 4. místo
2010 Grand Prix MotoGP – 4. místo
2011 Grand Prix MotoGP – 1. místoNahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: