MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Veteran-muzeum Bříšťany

Reportáže

10.02.2009

Navštívili jsem veteranmuzeum v Bříšťanech. O zajímavé stroje a technické vychytávky nebyla nouze.

Autor:Michal HrubecFoto:

Expozice muzea  Expozice muzea

Pokud se pana Horáka zeptáme, které motocykly by ze své sbírky označil jako největší unikáty, jeho pohled i kroky směřují zcela neomylně k Jawě 350 OHV a hned vedle stojící Jawě 500 OHC typ 02. Tyto motocykly označuje jako největší klasiku od Jawy.  Další motocykl, ke kterému nás pan Horák vede, Benelli 500 Quatro, předchůdce šestiválcové Benelli sei. K motocyklu dovezenému z Milána, chybí přesná dokumentace a tak lze rok výroby jen odhadovat mezi 1975-76. Nedaleko si lze prohlédnou malosériový kousek Moto Guzzi 400 GTS s čtyřválcovým motorem Benelli. Spojení těchto dvou italských značek působí skutečně zajímavě.

Expozice muzea  Expozice muzea

Na dvoupístový jednoválec Manet jsem se těšil a tato velice zajímavá konstrukce motoru mě nadchla. K vidění je jak kompletní motocykl, tak rozebraný motor, kde si můžete důkladně prozkoumat tuto neobvyklou techniku. Pokračujeme v prohlídce ke stroji Jawa 90 Roadster s neobvyklým plněním motoru a pětistupňovou převodovkou. Karburátor je zaveden nikoliv do válce, ale rovnou do klikové skříně, to umožnilo na svou dobu nezvykle vysoké otáčky motoru kolem 9000 ot/min. Když pan Horák začne mluvit o padesátce Kreidler K 50, která ve své době v sériové výrobě dosahovala maximální rychlosti 110 km/h, nestačím se divit. Když pak koukáme na Jawa Ortopedia s motorem Manet 125, mám pocit, že o starých motocyklech nevím vůbec nic. Tento stroj byl vyráběn pro tělesně postižené motorkáře a byl uzpůsoben dokonce pro dva.

Expozice muzea  Expozice muzea

Expozice muzea  Expozice muzea

Technických vychytávek nalezneme v muzeu pana Horáka spoustu a popsat všechny se téměř nedá. Nejlepší bude, když muzeum navštívíte sami a s majitelem si popovídáte. Je velice ochotný a čas v muzeu utíká tak trochu jinak. Vstupné je dobrovolné a určitě stojí za to se při toulkách po naší krásné zemi zastavit nedaleko Hořic, vrátit se tak trochu v čase a pokochat se nádherou, kterou nám staré motocykly skýtají. Co se týče akcí, stačí zavolat a majitel muzea vám vyhoví ve všech směrech, od občerstvení, po prohlídky pro větší skupiny. Pokud chcete vidět všechny fotografie z muzea navštivte naši fotogalerii.

Muzeum Bříšťany

Kontakt na muzeum je: Moto veterán muzeum u Horáků
                                      Bříšťany 79
                                      Milovice u Hořic
                                      Tel: 607729326
                                      Tel2: 721860967

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: