MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Recenze: Jací jsme podle dokumentu Motorkáři

Média

03.04.2015

ČT uvedla dokument o motocyklové subkultuře s názvem Motorkáři. Snímek sdělil publiku to, čím motorkáři nejsou. Jen mu to zapomněl říct.

Dokument byl uveden na druhém programu v rámci cyklu Kmeny, který „mapuje život současných městských subkultur“. Snímek považuje všechny, co jezdí na motocyklech, za „subkulturu“, kterou ve zhruba 25 minutách reprezentují rozhovory harlejáků/harlejářek, závodníků na ledové ploché dráze a kaskadérů. Objevují se i jízdní záběry z road racingových závodů, ovšem bez komentáře a nějakého bližšího popisu (viz video).

0vZxj1R3M5Q

Je určitě dobře, že se dokumentaristé zajímají o motorkáře, protože sami dobře víme, že veřejné mínění se až příliš často zužuje do palcových titulků typu „opilý motorkář zabil pětileté dítě“. Tomu rádi sekundují davy hejtrů v diskuzích s tím, že naším smyslem života je porušovat předpisy a ohrožovat všechny kolem.

Dokument je skvělý nástroj na to, aby toto klišé vyvrátil pomocí konkrétních lidí, kteří by mohli sdělit, proč je ježdění baví a proč jsou motocykly tak oblíbené. Jenže Kmeny nic neodhalují, nezpochybňují, ale naopak posilují a rozvíjejí všechna dávno známá klišé, která o motorkářích známe.

Problém není v lidech, kteří v Motorkářích figurují, ale v tom, že dokument předem předpokládá, že motorkáři tvoří nějakou uzavřenou, od světa normálních lidí oddělenou „subkulturu“. Režisérův přístup ale žádnou takovou subkulturu neobjevuje, ale spíše výběrem velmi specifických postav uměle vytváří její obraz. Výsledkem je karikatura, která zakrývá skutečný život drtivé většiny v jedné stopě. Režisér zcela minul to, proč lidé na motocyklech vlastně jezdí. Pominul obyčejnou lidskou radost z jízdy, namísto toho se raději hogařů či kaskadérů ptá, kolik jim zemřelo kamarádů.

Svojí epizodou o motorkářích tedy Kmeny selhávají, neboť dokumentují pouze vlastní zkreslený pohled na domnělou subkulturu. Pokud chcete dobrý dokument o motorkách, pusťte si třeba On Any Sunday, Why We Ride nebo Zítra bude líp. Kmenům se v jedné stopě zakořenit nepovedlo.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: