MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

Recenze: Jaký je nový český film o motorkách?

News

05.01.2015

Snímek Burácení se pyšní tím, že se jedná o „první český motorkářský film". V hlavní roli se vedle zvučných jmen objevují neokoukané tváře. A nechybí motocykly. Jenže to na dobrý film nestačí.

Motorkářský film chce být „syrovým a pravdivým“ příběhem z „prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity“. V hlavní roli spatříte Tomáše Hajíčka, který se jako Adam Verner po propuštění z vězení vydává na cestu za spravedlností a přitom potká svoji milou, o níž si nejdřív myslí, že je mrtvá (Vica Kerekes jako Valerie). Do toho originální customy se skvělým zvukem a pokus o pohled do motorkářské scény. Mohlo by to být napínavé, stylové, vtipné nebo třeba romantické; film však bohužel pořádně nenabízí nic z toho a celkově moc nefunguje.


Hajíček je sympaťák, kterému to věříte, Vice to nebezpečně sluší za všech okolností, ale postavy takřka nemají co hrát. Příběh o cestě za spravedlností/láskou se na plátně skládá spíš z dílčích epizod, které nedokáží diváka strhnout. Film moc nekomunikuje, nehledě na to, že Javorský nebo Bydžovská se ve snímku skutečně jen mihnou a Vicu nespatříte snad půlku filmu. Kohák je v roli slizkého vrchního skvělý, ale zase je to jen pouhá epizoda, která jen dotváří celkovou nevyváženost a roztříštěnost děje.

Pokud vám jde o motorky, tak Adam jezdí na Zlaťáku, který je zajímavou extravagantní stavbou (vznikla speciálně pro tento film), ale jinak jsou motocykly postaveny spíše do role mechanických přibližovadel a vnějších kulis děje. Film nedokáže sdělit ani přiblížit nic z toho, proč lidé na motocyklech vlastně jezdí (jako třeba V zajetí rychlosti nebo Bezstarostná jízda). Diváci, kterým motocykly nic neříkají, si pak z filmu odnesou to, co už dávno vědí ze svých předsudků – motocyklisté nosí zásadně kožené bundy, poslouchají tvrdý rock, večery tráví ve strip barech a vrcholem jejich týdne je motosraz s ilegálními závody. 


Ve srovnání s jinými českými motorkářskými filmy vadí i dost okatý product placement (Valerie náhodou pracuje za pultem nejmenované lékárny, na kterém je asi tak 200 letáků s logem sponzora; Adam si zase v baru musí dát „něco sladkýho“, takže Fernet). Je jasné, že film se z něčeho zaplatit musí, ale možná by to šlo udělat i elegantněji. Ze srovnání s tuzemskými motorkářskými filmy (které o sobě netvrdí, že jsou „první“), tak Burácení nevychází nejlíp. Třeba i budovatelská a z dnešního pohledu docela naivní Pětistovka z roku 1949 má v sobě něco, co Burácení chybí. Zcela jistě to také najdete třeba ve skvělém snímku od Martina Přívratského Zítra bude líp o Podmolově cestě za titulem z roku 2012.
Je to uvěřitelná vášeň pro motocykly.

Burácení, ČR, 2014, režie: Adolf Zika; v kinech od 1. 1. 2015

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: