MC 1+2/18 právě v prodeji
V aktuálním čísle najdete:
Super Duke R po 50 000 km
Yamaha R1 po 20 letech
Ducati Panigale V4

najdete ve všech dobrých trafikách

zavřít informace
Motocykl online
Chci inzerovat

33. Tachlovice 6.9. 2009

Akce

04.09.2009

O Tachlovicích, malé vísce nedaleko Prahy s necelou tisícovkou obyvatel, slyšel asi jen málokdo. Pokud se ovšem nezajímá o veterány.

Tachlovice

V Tachlovicích se 23. února 1909 narodil Jan Horák, výrazná postava českého motorismu třicátých let. Už v dětství se zajímal o kola a motocykly, a proto šel do učení na zámečníka-mechanika ke Karlu Chůmanovi do Dušníku (dnes Rudná).
Později dílnu převzal a přestěhoval do Tachlovic, k tomu si přibral ještě zastoupení britských motocyklů Rudge Whitworth. Od oprav motocyklů už nebylo daleko k silničním motocyklovým závodům, kterých se úspěšně účastnil pochopitelně se strojem Rudge. Do roku 1939 startoval takřka ve všech tehdy pořádaných závodech, v nichž nejednou vystoupil "na bednu". Po roce1945 se objevil ještě s dvěstěpadesátkou Walter OHC. Bezprostředně po válce postavil pro naše závodníky zhruba dvacítku motocyklů Walter 250 a 350 s použitím dílů Jawa a Ogar. Ve své době patřily k nejrychlejším a nejspolehlivějším strojům. Každá vášeň však končí, a tak když mistr sportu Jan Horák pověsil přilbu na hřebík, začal sbírat historické motocykly. Mezi stovkou skvostů se vyjímal Indian 750 s dvěma ventily na válec, s nímž Zdeněk Pohl vyhrál první Zlatou přilbu v roce 1929. Ale co s motocykly, které jen v tichu odpočívají. Chloubou každého veteránisty je předvést své stroje v akci. Proto si Jan Horák vymyslel v roce 1977 pro historické automobily a motocykly soutěž Tachlovický trojúhelník, jejíž význam přesáhl hranice obce a stal se proslavenou akcí. Letos se jel na silnici Tachlovice-Nučice-Dobříč-Tachlovice už po třiatřicáté. A účast každoročně roste. Mnozí ji berou jako morální povinnost, aby vzdali hold skromnému člověku.


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: